Aktualności

Pomagamy osobom zagrożonym na wychłodzenie. Kontrolujemy miejsca i udzielamy informacji potrzebującym

W okresie zimowym, gdy na dworze niskie temperatury, osoby bezdomne, starsze mieszkające samotnie, nieporadne życiowo, czy też te, które incydentalnie mogą znaleźć się w okolicznościach zagrażających ich życiu, należy objąć szczególną troską i opieką. Każdego dnia prowadzimy częste kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Udzielamy im też potrzebnych informacji.

Na zamarznięcia szczególnie narażone są osoby w kryzysie bezdomności, pod wpływem alkoholu. Dlatego też, w związku z okresem zimowym i występującymi niskimi temperaturami policjanci z powiatu bialskiego prowadzą działania prewencyjne, mające na celu ochronę takiej grupy osób przed zgubnymi skutkami niskich temperatur.

Każdego dnia kontrolujemy miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Policjanci prewencji oraz dzielnicowi sprawdzają tereny ogródków działkowych i pustostanów. Udzielamy potrzebującym informacji, w jakich placówkach mogą znaleźć schronienie i bezpiecznie przetrwać zimę. Na bieżąco też współpracujemy z placówkami pomocy społecznej, przede wszystkim wymiany informacji o osobach potrzebujących pomocy.

Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego też, mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby – Policję, Straż Miejską, czy też Pogotowie Ratunkowe lub instytucje działające na ternie naszego powiatu. Nie bądźmy obojętni i reagujmy na osoby bezdomne, przebywające w miejscach, w których mogą ulec zamarznięciu (dworce, klatki schodowe, kanały, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.), a także na osoby leżące na ziemi, ławkach lub przystankach, nietrzeźwe, czy też osłabione. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.

Również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia. Wystarczy na Mapie zgłosić zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.

Pamiętajmy, że naszym wspólnym obowiązkiem jest dbanie o życie i zdrowie drugiego człowieka. Dlatego nie przechodźmy obojętnie obok człowieka śpiącego na ławce, osłabionego czy nietrzeźwego. Pamiętajmy jeden telefon może uratować czyjeś życie.

 

nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla

Powrót na górę strony